Royal Albatros Moderna (d. Calimera) – Afryka – Egipt – Region: Sharm el Sheikh

ceny orientacyjne – pełną ofertę wycieczek przedstawia rezydent w trakcie spotkania organizacyjnego dzień po przylocie
GóRA MOJżESZA I KLASZTOR śW.KATARZYNYNocna wyprawa (pieszo lub na wielbłądach) na Górę Synaj – 2285 m n.p.m., gdzie Mojżesz otrzymał od Boga Tablice Dziesięciorga Przykazań. Powitanie niepowtarzalnego wschodu słońca i zejście zboczem góry do klasztoru św. Katarzyny, wzniesionego ok. 530 r. p.n.e. Należy on do prawosławnego kościoła greckiego i zawiera m.in. takie zbiory jak: bizantyjskie mozaiki z VI w., zbiór ikon św. Jana Chrzciciela, Matki Boskiej, Jezusa i św. Katarzyny. Nieistotne jest, czy dajemy wiarę temu, o czym opowiada Pismo Święte. W tym miejscu poczujemy się tak, jakbyśmy rzeczywiście byli świadkami tamtych niesamowitych wydarzeń. Klasztor Świętej Katarzyny znajduje się na wysokości 1570 m n.p.m. i został wzniesiony przez rzymskiego imperatora Justyniana dokładnie w miejscu, gdzie według Biblii Bóg ukazał się i przemówił do Mojżesza pod postacią płonącego krzewu. Na terenie budowli będziemy mogli podziwiać kolekcje słynnych mozajek bizantyjskich z VI wieku, niezliczone zbiory bezcennych ikon, a także starożytne księgi, napisane również w językach słowiańskich.Cena – ok. 35 USD.

RAS ROHAMED (08.00-17.00)

Wycieczka do Parku Narodowego, znajdującego się na samym południu Synaju, skąd roztacza się piękny widok na Zatokę Sueską, Arabię Saudyjską i góry wybrzeża Morza Czerwonego. Znajdują się tu: podwodne obserwatorium rekinów, słone jezioro, wiecznie zielone drzewa namorzynowe. Możliwość snorkelingu i podziwiania podwodnych krajobrazów oraz wygrzewania się na piasku.Jest to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych Sharm el Sheikh. Narodowy Park Podwodny położony jest na najdalej na południe wysuniętym cyplu półwyspu Synaj i nie da się porównać z żadnym innym miejscem na świecie, trudno jest bowiem uwierzyć, że w tym niewielkim stosunkowo akwenie morskim można podziwiać ponad 150 rodzajów koralowców i wieleset gatunków podmorskich stworzeń. Można tu również na własne oczy zobaczyć podwodne rozpadliny w skorupie ziemskiej, powstałe na skutek wielokrotnych dawniej trzęsień ziemi. Jeszcze innym cudem tego obszaru jest tak zwany „Magiczny Zalew”, w którym zawartość soli jest dwa razy niż w oceanach naszego globu ( stężenie porównywalne z Morzem Martwym w Izraelu ) i którego wody mają niezwykle dobroczynny wpływ na zdrowie. Ciekawostką jest, że Magiczny Zalew nie jest widoczny na jakimkolwiek zdjęciu satelitarnym.Cena – ok. 40 USD.

KAIR (02.00-23.00)

Wyjazd do największego miasta Afryki, stanowiącego polityczne i kulturalne centrum świata arabskiego. Zwiedzanie: Muzeum Egipskiego stanowiącego unikatową skarbnicę jednej z najstarszych i najpotężniejszych cywilizacji na Ziemi, piramid w Gizie – Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz tajemniczego Sfinksa, z zewnątrz XII wiecznej Cytadeli i Meczetu Alabastrowego oraz słynnego bazaru Chan Al-Chalili, gdzie w plątaninie uliczek tłum targuje się o złoto, srebro, perfumy, przyprawy, tkaniny i wyroby ze skóry; w cenie imprezy obiad w Gizie.Cena ok. 70 USD.

JEROZOLIMA AUTOKAREM (1.00–23.30)

Całodzienna wycieczka do Izraela, podczas której przejedziemy przez pustynię Negew i Morze Martwe aby dotrzeć do Świętego Miasta – Jerozolimy: Świątynia Grobu Pańskiego, Via Doloroso (Droga Krzyżowa), Golgota, Góra Oliwna, Getsemani (kościół upamiętniający Ogrójec). Cena – ok. 140 USD.

PETRA W JORDANII AUTOKAREM (1.00–23.30)

Całodzienna wycieczka do miasta wykutego w skale, przejście wąskim wąwozem Siq do miejsca zapierającego dech w piersiach – Skarbca, zobaczymy również Katakumby Królewskie, Teatr Rzymski, Bramę Themenos, Lwią Fontannę, Skały dżinów, Pomnik Niszy, Ulicę Fasad, Miejsce Składania Ofi ar. Cena – ok. 250 USD.

WYSPA TIRAN (08.00-17.00)

Wycieczka statkiem w kierunku wyspy Tiran, położonej między Egiptem a Arabią Saudyjską. Czas spędzimy na wygrzewaniu się na delikatnym piasku, kąpielach morskich oraz na snorkelingu lub nurkowaniu, aby odkryć uroki podwodnego świata – nienaruszonej rafy koralowej. W cenie imprezy obiad z napojami.Cena – ok. 40 USD.

KOLOROWY KANION (08.00-18.00)

Jazda jeepami po bezdrożach pustyni, podziwianie kształtów i barw przepięknego kanionu podczas pieszej wędrówki, wspólne pływanie z przyjacielskimi delfinami w miejscowości Nuweiba, obiad oraz zakupy i odpoczynek w malowniczym mieście Dahab.Znajduje się w na pogórzu półwyspu synajskiego , około 150 kilometrów od Sharm el Sheikh, w pobliżu miasta Nuweiba, ma 5 kilometrów długości, od 25 – ciu do 30 – stu metrów wysokości, w najszerszym miejscu liczy sobie 10 metrów szerokości, w najwęższym 2 metry. Jednakże to nie cyfry mają za zadanie przedstawić nam to miejsce w całej okazałości. Nie da się wymierzyć wytworu natury, która pracowała nad swym dziełem wiele milionów lat i mając za „narzędzia” dwa nieubłagane żywioły – wodę i wiatr – wyrzeźbiła w skałach Synaju tak intrygujące i fascynujące, niewiarygodnie barwne zjawisko. Wycieczka rozpoczyna się wcześnie rano przejażdżką jeep`ami, zwiedzanie kanionu trwa aż do pory obiadowej, kiedy to wszyscy uczestnicy zostaną przewiezieni do jednej z nadmorskich restauracji w Nuweibie. Po obiedzie możliwość nurkowania powierzchniowego.Cena – ok. 50 USD.

KOLACJA U BEDUINóW (16.30-19.30)

Wycieczka rozpoczyna się około godziny 16:00, 45 – cio minutową przejażdżką na wielbłądach. Te wyjątkowe, mądre i posłuszne zwierzęta „zawiozą” Was do beduińskiej wioski, gdzie przewodnik postara się opowiedzieć Wam wszystko o życiu codziennym jej mieszkańców. Będziecie mieli okazję do skosztowania prawdziwej egipskiej herbaty,a po tradycyjnej kolacji do podziwiania romantycznego zachodu słońca. W mistycznej ciszy nadchodzącej pustynnej nocy roztoczy przed Wami swój czar cudownie gwiaździste niebo ponad Krainą Faraonów. Powrót do Sharm el Sheikh około godziny 20:00 na wielbłądach.Cena – ok. 35 USD.

ŁóDź ZE SZKLANYM DNEM

Wycieczka łodzią o wymiarach 1,5 X 4 metra,wyposażoną w przezroczyste dno, przez które podziwiać można bezmiar krystalicznych wód Morza Czerwonego, fantastyczny świat podwodnych żyjątek i nieopisane piękno koralowej rafy. Któżby podejrzewał istnienie tak cudownych oaz podwodnego życia w otoczeniu bezkresnych, pozbawionych najmniejszych śladów egzystencji pustyń i potężnych, surowych masywów górskich półwyspu Synaj. Czas trwania: około 3 godziny.Cena – ok. 20 USD.

REJS STATKIEM

Jest to wycieczka niewielkim jachtem po urokliwych zatoczkach Sharm el Sheikh. Podczas rejsu przewidziane są postoje w najpiękniejszych miejscach – będzie można podziwiać urodę raf koralowych i nadzwyczajną różnorodność podwodnego świata Morza Czerwonego, a także smakowity posiłek przygotowany przez miejscowego kucharza. Idealna okazja także dla miłośników nurkowania powierzchniowego.Cena: Dorośli 37 USD; Dzieci 20 USD

SAFARI NA MOTOCYKLACH

To jedna z najbardziej polecanych wycieczek fakultatywnych. Na czterokołowych motocyklach, z pomocą wykwalifikowanego instruktora – przewodnika odbędziecie Państwo emocjonującą podróż na Pustynię Synaj. Będziecie mogli podziwiać niezapomniane górzyste krajobrazy, zwiedzić wioskę Beduinów z nieodłączną degustacją aromatycznej herbaty i wsłuchać się w ciszę pustyni w promieniach zachodzącego słońca. Czas trwania: około 2 godziny.Cena: 30 USD/1 osoba, 40 USD/2 osoby

SEA SCOPE

W specjalnie skonstruowanej łodzi Sea Scope odbędziecie pasjonującą wyprawę na głębokość 25–ciu metrów, skąd – poprzez iluminatory umieszczone po obu stronach łodzi – będzie można zachwycać się zapierającym dech w piersiach wspaniałym widokiem podwodnego świata Morza Czerwonego, z całą różnorodnością i bogactwem flory i fauny podmorskiej rafy. Łodzi towarzyszyć będą płetwonurkowie, którzy wykonają dla Was ekscytujący podwodny pokaz.Cena: Dorośli 50 USD; Dzieci 28 USD

LUKSOR

Niezapomniana wycieczka do jednego z najpiękniejszych miejsc w Egipcie, gdzie każdy poczuje się tak jakby czas zatrzymał się w miejscu. Okazja zwiedzenia zachodniego brzegu Nilu – Kolosy Memnona, Doliny Królów, manufaktury alabastru, świątyni królowej Hatszepsut, następnie zwiedzanie wschodniego brzegu – wspaniały kompleks świątyń w Karnaku, instytut papirusu. Wycieczka samolotowa lub autokarowa.Cena: Luksor samolotem – Dorośli 220 USD; Dzieci 200 USD

ABU SIMBEL

Wycieczka do skalnej świątyni w Abu Simbel, wybudowanej przez faraona Ramzesa II. Szczególnie polecana pasjonatom historii starożytnego Egiptu. Wycieczka samolotowa.

PETRA W JORDANII

To koniecznie trzeba zobaczyć. Miasto wpisane na listę UNESCO w 1985 roku. Liczy około 2 tysięcy lat, jest stolicą nabatejskich Arabów, którzy zamieszkiwali tu od czasów prehistorycznych. Petra, usytuowana na ważnym szlaku handlowym prowadzącym do Chin, Indii i Południowej Arabii, położona jest pośród szczytów górskich i przepastnego wąwozu, wykuta w łososiowej skale piaskowca koło Wadi Musa. Wycieczka samolotowa.Cena: Petra samolotem – Dorośli 350 USD; Dzieci 330 USD

DELFINARIUM

Zapraszamy Państwa na pokaz skoków, salt, zabaw z piłką i akrobacji z udziałem trenerów i delfinów. Pokaz trwa ok. 40 minut. Jest to niezapomniane przeżycie dla dzieci i dorosłych. Show odbywa się raz dziennie. W niedzielę delfinarium jest nieczynne.Cena: Dorośli – 20 $, Dzieci 10 $

PŁYWANIE Z DELFINAMI

Przez ok. 30 minut można pływać z delfinami w kostiumie kąpielowym lub w piance. Można pływać w ABC, czyli z maską, fajką i z płetwami. Delfiny podpływają do ludzi i bawią się z nimi. UWAGA – dziennie z delfinami może pływać maksymalnie 30 osób. Grupy maksymalnie 6-cio osobowe. Można robić zdjęcia aparatami podwodnymi.
KAIR TRZECH RELIGIIKair – kipiąca życiem metropolia, harmonijnie łącząca ślady najstarszej cywilizacji ze zdobyczami nowoczesnej kultury, uważany za jedno z najbardziej imponujących miast świata dzięki płaskowyżowi w Gizie wraz Wielka Piramidą i Sfinksem.DZIEŃ 1 – wyjazd z Hurghady w godzinach porannych, pobranie z hotelu śniadania w formie suchego prowiantu, przejazd do Kairu, zwiedzamy z przewodnikiem: Egipskie Muzeum Narodowe, Instytut papirusów, Gizę piramidy – Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa, Wielkiego Sfinksa, wytwórnię perfum, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.DZIEŃ 2 – śniadanie, zwiedzamy z przewodnikiem kairskie kościoły: Al-Mu’allaga, Św. Jerzego, kaplicę Św. Marii (gdzie schronił się Jezus przed Herodem), Cytadelę, Meczet Mouhameda Ali, bazar Khan al Khalili tzw. Złoty Bazar, czas wolny, powrót do Hurghady.Cena – ok. 425 PLN.

KAIR STAROżYTNY

Kair – kipiąca życiem metropolia, harmonijnie łącząca ślady najstarszej cywilizacji ze zdobyczami nowoczesnej kultury, uważany za jedno z najbardziej imponujących miast świata dzięki płaskowyżowi w Gizie wraz Wielka Piramidą i Sfinksem. Wyjazd z Hurghady w godzinach porannych, pobranie z hotelu śniadania w formie suchego prowiantu, przejazd do Kairu, zwiedzamy z przewodnikiem: Egipskie Muzeum Narodowe, Instytut papirusów, Gizę piramidy – Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa, Wielkiego Sfinksa, wytwórnię perfum, powrót do Hurghady w późnych godzinach wieczornych.cena – ok. 255 PLN.

STAROżYTNE TEBY – LUKSOR

Wyjazd z Hurghady w godzinach porannych, śniadanie w formie suchego prowiantu, przejazd do Luxoru, zwiedzanie z przewodnikiem Zachodniego Brzegu: Dolina Królów, świątynia Hatchepsut – Deir El Bahari, wytwórnia alabastru, Kolosy Memnona, obiad w restauracji, zwiedzanie Wschodniego brzegu: świątyń Luxor i Karnak, powrót do hotelu w Hurghadzie w godzinach wieczornych.Cena – ok. 221 PLN.

JEEP SAFARI

Wycieczka zaczyna się o godz. 14.00 zbiórką przy recepcji hotelowej, następnie Klienci wyruszają na pustynię jeepami do wioski Beduinów. Po dojechaniu na miejsce zwane “Wioską Beduińską “, oddalone o ok. 15 km od Hurghady, można będzie poznać codzienne życie ludzi pustyni – Beduinów ze wszystkimi jego aspektami. Następnie przejażdżka na wielbłądach (ok. 20 min.), wspinaczka na wzgórze skąd można podziwiać przepiękny zachód słońca. Kolacja z barbeque, powrót do hotelu ok. godz. 20.30.Cena – ok. 85 PLN.

SHARM EL NAGA

Podwodny Park Krajobrazowy – Sharm el Naga to dziewiczy obszar raf Morza Czerwonego, nieskażony działalnością człowieka. Zbiórka w recepcji hotelowej, transfer do Sharm el Nagi, wypożyczenie sprzętu do snorekingu (płetwy, rurki i maski) wypłynięcie do pasa podwodnych łąk koralowych, podziwianie urzekającej flory i fauny, lunch, ponowne pływanie. Cały czas pływamy przy brzegu. Powrót do Hurghady, kolejny lunch, powrót do hotelu ok. godz.17.30.Cena – ok. 30 USD.

ŁóDź PODWODNA

Wycieczka ta organizowana jest zazwyczaj o godz. 09.00, 10.00, 11.00 lub 12.00 i trwa ok. 2 godzin. Klienci przewiezieni zostają statkiem z portu do lodzi podwodnej, która zanurza się na głębokość ok. 18 metrów. Na zewnątrz znajduje się zawodowy nurek karmiący ryby w celu zwabienia ich w pobliże łodzi. Turyści mogą dzięki temu oglądać wspaniale gatunki ryb, występujące jedynie w Morzu Czerwonym.Cena – ok. 45 USD.

SUPER BEDUIN SAFARI

Wioska Beduińska, przejażdżka na wielbłądach, quady, show (taniec brzucha, wirujący derwisz,folklor arabski) kolacja z pieczonym baranem, napoje bezalkoholowe.Cena – ok. 170 PLN.

CITY TOUR PO HURGHADZIE

Akwarium, meczet, kościół koptyjski, sklep wolnocłowy, instytut papirusu, wizyta w kawiarence.Cena – ok. 30 PLN.

QUAD SAFARI

Ekscytująca wycieczka na pustynie na czterokołowych motorach.Cena – ok. 130 PLN.

INTRO DIVING

Praktyczne szkolenie wstępne z nurkowania z aqualungiem.Cena – ok. 180 PLN.

PRIVATE BOAT (10 osób)

Rejs po morzu, połączony z nurkowaniem powierzchniowym.Cena – ok. 140 PLN.

AQUAPARK

Cena – ok. 75 PLN.

ABU SIMBEL I ASUAN

Zwiedzanie Asuanu – niedokończony obelisk, tama asuańska, kolacja. Drugi dzień świątynia Ramzesa II.Cena – ok. 440 PLN.

PETRA SAMOLOTEM

Wycieczka realizowana jest w poniedziałki. Ilość miejsc ograniczona. Przelot samolotem z Hurghady do Taby. Przejazd do granicy egipsko-izraelskiej w Tabie, a następnie na granicę izraelsko-jordanską w Arava (około 15min.). Na początek godzinne, pustynne safari samochodami terenowymi na Wadi Rum jednej z najpiękniejszych pustyń świata, gdzie między innymi zobaczymy formy skalne Kanionu Khazali. Następnie w drodze do Petry zatrzymamy się w biblijnym miejscu, gdzie Mojżesz podczas wędrówki z Izraelitami w poszukiwaniu Ziemi Świętej uderzył laską w skałę z której wypłynęła woda. Miejsce to nazywane Źródłem Mojżesza leży w miejscowości Wadi Musa. Po południu zwiedzamy najpiękniejsza perłę Bliskiego Wschodu Petrę. Antyczne miasto Nabatejczyków wykute w skale. Dzieło natury i rąk ludzkich. Zobaczymy tam między innymi: skarbiec, grobowce królewskie, pałace, teatr rzymski i wiele innych zabytków . Po zakończeniu programu obiad i powrót na Synaj w późnych godzinach nocnych.Cena – ok. 1000 PLN.

BAśń 1000 I 1 NOCY

Zbiórka przy recepcji w hotelu, transfer do kompleksu widowiskowego “Alf Leila Wa Leila”, na miejscu (za dopłatą) możliwość degustacji arabskich dań pochodzących z różnych regionów np. kuskus, kuszari, tajine, ful i wielu innych potraw. Po zakończeniu uczty występy folklorystyczne, m.in. taniec brzucha, taniec derwiszów oraz pokazy tresury koni i wielbłądów z efektami specjalnymi, powrót do hotelu.Cena – ok. 20 USD.

LUKSOR

Świątynia w Karnaku, Dolina Królów (3 grobowce), Świątynia Hatszepsut, Kolosy Memnona, fabryka alabastru, lunch (napoje płatne dodatkowo).Cena – ok. 200 PLN.

KLASZTORY śW.PAWłA ORAZ śW.ANTONIEGO

Najstarsze na całym świecie klasztory chrześcijańskie (III wiek n.e.), poznajcie duchowe życie egipskich mnichów.Cena – ok. 120 PLN.

KATAMARAN DOLPHIN – REJS NAD RAFAMI

Cena – ok. 120 PLN.

REJS PO NILU – 5 dni – 4 noce (statek 5*, 3 posiłki)

poznajecie starożytną egipską cywilizację od Luksoru po Asuan, podczas niezapomnianego rejsu w górę Nilu (wszystkie wstępy w cenie: Luksor, Edfu, Kom Ombo, Asuan).Cena – ok. 850 PLN.

GIFTUN

Nurkowanie powierzchniowe – wyspa Giftun, lunch w cenie.Cena – ok. 85 PLN.

JEROZOLIMA I BETLEJEM SAMOLOTEM

Wycieczka realizowana jest w poniedziałki. Ilość miejsc ograniczona. Przelot samolotem z Hurghady do Taby. Transfer autokarem z lotniska na granicę egipsko – izraelską, przejazd nad MORZE MARTWE – kąpiel (prosimy zabrać kostiumy kąpielowe). Przejazd do BETLEJEM – gdzie wznosi się BAZYLIKA NARODZENIA – wybudowana ponad grotą, uważaną za miejsce narodzin Jezusa. Kościół jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń,w której odprawiane są nabożeństwa.Transport na Górę Syjon: WIECZERNIK domniemane miejsce spożywania ostatniej wieczerzy Jezusa z Apostołami ; GROBOWIEC KRÓLA DAWIDA. Transfer do Jerozolimy i zwiedzanie: BAZYLIKA GROBU ŚWIĘTEGO – znajduje się w miejscu, gdzie znaleziono domniemany grób Jezusa. W centrum budowli znajduje się otaczająca Grób mała kaplica z dwoma pomieszczeniami. Jedno z nich otacza kamień, według przekazów ustnych to właśnie tam złożono ciało Jezusa. VIA DOLOROSA – droga krzyżowa prowadzi przez dzielnice muzułmańską i chrześcijańską. Przerwa na obiad. ŚCIANA PŁACZU – jest centralnym punktem dzielnicy żydowskiej. Pod nią zawsze można spotkać modlących się Żydów. GÓRA OLIWNA wznosi się na wschód od Wzgórza Świątynnego. Największą jednak atrakcją Góry Oliwnej jest przepiękna panorama na Stare Miasto i Wzgórze Świątynne z pozłacaną Kopułą Skały. Przejazd do Taby. Przekroczenie granicy izraelsko – egipskiej, transfer na lotnisko do Taby, powrót samolotem do Hurghady.Cena – ok. 715 PLN.

GóRA MOJżESZA I KLASZTOR śW.KATARZYNY Samolotem

Zbiórka z hotelu ok. 20:00 (zabieramy ze sobą pakiety śniadaniowe z hotelu na następny dzień). Transfer na lotnisko i odprawa. Wylot do Sharm el Sheikh o 22:00, przelot trwa ok. 30 min. Po wylądowaniu przejazd pod Górę Mojżesza (ok. 2,5 h). Miedzy 1:30 a 2:00 wyruszamy na szczyt góry (2285m n.p.m.). Część trasy można pokonać na wielbłądzie (ok. 10 USD w jedna stronę). Kolejnym etapem jest pokonanie 750 kamiennych schodzą – ok. 1 h. Po dotarciu na górę – odpoczynek i oczekiwanie na wschód Słońca. Czeka nas teraz droga powrotna. Trasa rozwidla się na dwie: pierwsza – łagodniejsza cześć – to ta, którą wchodziliśmy w nocy, druga, natomiast jest bardzo trudna (do pokonania 3000 kamiennych schodów). Jest to jednak wyjątkowo malownicza trasa, przepiękna panorama gór oraz widok na klasztor. Po zejściu z góry czas na spożycie pakietów śniadaniowych. Ok. 9:00 zwiedzanie kompleksu klasztornego m.in.: Krzew Gorejący, Studnie Mojżesza, Narteks z bizantyjskimi ikonami, drzwi Justyniana z VI w., Kościół Przemienienia Pańskiego, Kaplice Czaszek. Po zwiedzaniu obiad w hotelu w Sharm el Sheikh (napoje dodatkowo płatne). Powrót do Sharm el Sheikh. Przejazd na lotnisko i odprawa. Wylot do Hurghady ok. 15:30. Po przylocie, transfer do hotelu.Cena – ok. 410 PLN.
Wyspy QulaanCałodzienna wycieczka statkiem na południe Parku Narodowego Wadi El Hamata; rejs rozpoczyna się w porcie Hamata Marina oddalonym ok. 105 km na południe od Marsa El Alam; w programie: rejs po lagunie pomiędzy Wyspami Qualaan, odpoczynek na piaszczystym wybrzeżu Wyspy Mangrowe (dla chętnych możliwość nurkowania) oraz spacer po niezwykłym lesie, w którym korzenie drzew sięgają wody morskiej, tworząc labirynt tuneli ciepłej wody. Na terenie zespołu wysp występują liczne gatunki ryb. Możliwość wypożyczenia sprzętu do nurkowania. W cenie wycieczki lunch. Cena – ok. 85 USD.

Satayh „Dolphin Reef”

Ta dwudniowa wyprawa na rafę Lahami zatoki Bernice to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zgłębić tajniki niezwykłego morza, kryjącego w tej części trzykilometrową rafę i liczne gatunki ryb. Ale jest też przede wszystkim domem delfinów. Wycieczka rozpoczyna się lunchem tuż po wypłynięciu z Portu Hamata Marina. Główna atrakcja tego rejsu to możliwość poznania podwodnego świata. Nurkowanie do zachodu słońca w lagunie Satayh pierwszego dnia wycieczki. To niezwykła przygoda pozostawiająca niezapomniane wrażenie. Kolacja zostanie podana na pokładzie statku, pod gwieździstym niebem. Cena wycieczki obejmuje 2 lunche, kolację i śniadanie. Cena – 250 USD.

Jeep Safari 4×4

Wyjazd na pustynię, odkrywając życie Beduinów i uroki dzikich nie odkrytych miejsc. Przejazd ok. 12 km w głąb pustyni, ok. 4 godzin postoju, w miejscu, gdzie zobaczymy przepiękny zachód słońca, oraz piękno wschodzącego księżyca. W trakcie przejażdżka na wielbłądach, program artystyczny. Podczas wycieczki serwowane jest tradycyjny beduiński posiłek na pustyni w namiotach. Wycieczka kilkugodzinna, powrót późnym wieczorem. W zależności od ilości osób, przejazd autokarem lub jeepami. Cena – 75 USD.

„Beach Party”

Kilkugodzinny wypad na plaży, zorganizowany późnym wieczorem po kolacji w miejscu niezwykle urokliwym w Hotelu Brayka Bay – La Pergola, w trakcie program artystyczny (taniec, muzyka, itp.); wieczór zorganizowany przez Hotel Brayka Bay Resort. W cenie wycieczki napoje bezalkoholowe. Cena – 15 USD (dla klientów Hotelu Brayka Bay Resort), 21 USD (pozostałe hotele).

Luxor

Całodzienna wycieczka, do miejsc będących wizytówką historii, kultury i sztuki starożytnego Egiptu; w programie zwiedzania: Dolina Faraonów; świątynia Hatshepsut zbudowana przez Królową Hatszepsut, znana teraz pod nazwa „Ad-DeirEl-Bahari”, ponieważ w VII w n.e. był tu klasztor (po arabsku Deir); grobowiec Tutanchamona przechowujący niesamowite, unikatowe starożytne skarby, stanowiące jedyne w swoim rodzaju znalezisko archeologiczne, będące dla potomnych bogatym źródłem informacji o pradawnej egipskiej kulturze, wierzeniach i sztuce; Koloseum Memnona; manufakturę alabastru i symboliczna świątynia w wiosce Karnak; Luxor, które przeplata w sobie archaizm z nowoczesnością. W Luksorze, po zwiedzaniu, czas wolny. W cenę wycieczki wliczono lunch. Turyści podróżować będą nową trasą z Marsa El Alam przez Edfu, do Luxoru i Asuanu.Cena – 120 USD (nie obejmuje biletów wstępu).

Asuan

Podczas zwiedzania odkryjemy miasto Asuan i związaną z nim historię Faraonów. Rejs łodzią na wyspę File, położoną na jeziorze między tamami asuańskimi. Znajduje się na niej świątynia Izydy, która powstała w ciągu ośmiuset lat w czasach ptolemejskich i rzymskich. Szeroko rozpowszechniony kult Izydy przyciągał tu rzesze pielgrzymów jeszcze w czasach chrześcijańskich. Podróżować będziemy nową trasą z Marsa El Alam przez Edfu do Luxoru i Asuanu. Wycieczka całodniowa. W cenę wycieczki wliczono lunch. Cena – 120 USD (nie obejmuje biletów wstępu).

Shopping – Port Ghalib

Półdniowa wycieczkado prężnie rozwijającej się części ośrodka turystycznego Marsa El Alam – Portu Ghalib. Położony wzdłuż południowego wybrzeża Morza Czerwonego, 67 km od miasta Quseir City, otoczony jest górami oraz pustynią z oazami. Ten ciągle rozbudowujący się międzynarodowy kurort proponuje doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i mający być chlubą ośrodka port jachtowy, przystań dla łodzi i jachtów z całego świata. Sercem komercyjno-turystycznym Portu Ghalib jest nadmorska promenada, wzdłuż której wyrastają liczne restauracje i kafejki, sklepy i butiki, kluby nocne i dyskoteki. W planach rozwoju jest tez otwarcie „wyspy rozrywki” z kinem multipleks, amfiteatrem, kręgielnią, dyskoteką, restauracjami i kawiarniami, klubami jazzowymi, itd. Cena – 45 USD.

Shopping w El Quseir

Półdniowa wycieczka do miejscowości wypoczynkowej oddalonej ok. 90 km na północ od ośrodka turystycznego Marsa El Alam i ok. 160 km na południe od Hurghady; wody regionu przyciągają co roku miłośników nurkowania ze względu na rafy koralowe, możliwość napotkania manatów, potocznie zwanych krowami morskim. Fragmenty wybrzeża porastają lasy namorzynowe. Ciekawa zabudowa zachęca do spaceru po zmierzchu, warto również wybrać się do starego portu El Quseir Cena – 45 USD.

Egipt już od czasów starożytnych przyciągał podróżników swoją niezwykłą historią. Dziedzictwo faraonów przeplatane współczesną kulturą, bogactwo podwodnego świata i gościnność Egipcjan to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj.

Lista 100 najważniejszych atrakcji turystycznych zawiera opis miejsc, zajęć i rozrywek, które od pokoleń fascynują zwiedzających Egipt. Dzięki niej przeżyjesz swoją własną, niepowtarzalną przygodę, odkrywając jeden z najbardziej różnorodnych krajów na świecie.

KAIR

1. Odkryj jedyny ocalały cud starożytnego świata. Wielkie Piramidy w Gizie zbudowano za czasów czwartej dynastii (ok. 2575-2465 r. p.n.e.) z ponad dwóch milionów kamiennych bloków. Aż do XIX w. naszej ery piramidy były najwyższymi budowlami na świecie.

2. Zobacz wschód lub zachód słońca podczas przejażdżki konnej od Piramid do Sakkary.

3. Złóż hołd Sfinksowi. Jest to najstarsza rzeźba spośród znanych monumentów Egiptu. Sfinks strzeże Piramid w Gizie od 2500 r. p.n.e.

4. Poznaj kulturę picia kawy i gościnność Egipcjan w jednej z licznych kawiarń, które można znaleźć przy niemal każdej ulicy (spytaj o ‘coffee house’). Kawiarnia Fishawi’s w Khan el-Khalili w Kairze jest podobno otwarta bez przerwy od ponad 200 lat!

5. Zajrzyj do modnych, tętniących życiem klubów w Kairze. Zasmakuj nocnej rozrywki i poznaj roztańczone parkiety na wyspie Zamalek, gdzie znajdują się najbardziej znane kluby — La Bodega i Moon Deck.

6. Kup oryginalne przedmioty sztuki i rękodzieła egipskiego na jednym z najstarszych bazarów na świecie — suku Khan al-Khalili. Magia tego kairskiego targowiska, wypełnionego różnorodnymi drobiazgami, jest niepowtarzalna — warto zajrzeć w wąskie alejki ze sklepikami i stoiskami pełnymi towarów.

7. Skomponuj własny zapach w jednej z perfumerii na bazarze Khan el-Khalili. Egipskie olejki zapachowe od wieków są ulubionymi perfumami miejscowych kobiet. Korzystają z nich także francuscy twórcy perfum.

8. Kup kawałek papirusu. To jeden z pierwszych materiałów używanych do pisania. Można go kupić w całym Egipcie. Najlepsze jakościowo arkusze można znaleźć w Kairze, w jednym z przedstawicielstw Instytutu Papirusu dra Ragaba (ang. Dr Ragab Papyrus Institute).

9. Kup trochę wyszywanego materiału przy „Ulicy Handlarzy Namiotami” („Street of the Tentmakers”) w islamskiej części Kairu. Czasami, zaglądając do sklepu, można zobaczyć rzemieślnika wyszywającego wzory na materiale.

10. Odwiedź Ibn Tulun — jeden z największych i najstarszych meczetów w Egipcie. Ten zbudowany około 876 roku n.e. meczet znajduje się w islamskiej części Kairu. Jest wykonany w całości z cegieł mułowych. Wewnętrzny dziedziniec jest dostatecznie duży, by pomieścić wszystkich mężczyzn z dzielnicy, przychodzących na modlitwę. Meczety i górujące nad nimi spiralne minarety tworzą niezwykłą atmosferę Egiptu.

11. Przejdź przez słynne bramy średniowiecznych murów miejskich Kairu. Bramy te noszą nazwy Bab Zuwajla, Bab Al Nasr oraz Bab Al Futuh (w języku arabskim „bab” oznacza wrota).

12. Zajrzyj z rodziną do Wioski Faraonów w Kairze. Są tu dokładne repliki domów i świątyń, a aktorzy i aktorki starannie odgrywają role faraonów, budząc historię do życia.

13. Poznaj szkołę sztuk pięknych Fenoon w Kairze, gdzie Twoje dzieci mogą wziąć udział w zbiorowych pracach plastycznych i malować do woli — nawet ławki.

14. Wstań wcześnie rano w piątek i zobacz targ wielbłądów w Birkaszu, który znajduje się ok. 35 km na północny zachód od centrum Kairu. Na targ zjeżdżają poganiacze wielbłądów z całego Egiptu, a nawet aż z Sudanu.

15. Zobacz największą na świecie kolekcję znalezisk archeologicznych starożytnego Egiptu w Muzeum Egiptu w Kairze. Znajdziesz tu ponad 120 tysięcy pamiątek i bezcennych pozostałości po wszystkich okresach historii starożytnej tego kraju.

16. Przespaceruj się wokół kairskiej Cytadeli, która znajduje się w islamskiej dzielnicy miasta. Z tych fortyfikacji roztacza się niezwykły widok na miasto. Wewnątrz znajduje się kilka muzeów i meczetów, między innymi imponujący meczet Muhammada Alego oraz zbudowany w 1528 roku wspaniały meczet Sulejmana Paszy.

17. Odwiedź Operę Kairską, gdzie można usłyszeć Kairską Orkiestrę Symfoniczną, zobaczyć przedstawienie w jednym z trzech teatrów oraz zwiedzić miejscowe muzeum i galerię sztuki.

18. Poznaj niezwykłą architekturę najstarszej, koptyjskiej części Kairu. Ta oaza spokoju mieści się w granicach murów zbudowanej w III w n.e. twierdzy Babilon. Wśród wąskich uliczek i pradawnych miejsc kultu można zobaczyć wyjątkowo piękny „Wiszący Kościół” (Al’ Mualaga), zbudowany na szczycie Bramy Wodnej wchodzącej w skład starożytnych fortyfikacji rzymskich. Niektóre części kościoła zbudowano w IV w. n.e. Nadal są w nim odprawiane uroczystości religijne.

19. Kup kilka modnych ubrań w okazyjnej cenie w jednym ze sklepów Kairu — Beymans, Ego, City Stars Mall czy First Residence Mall. Znajdziesz w nich najwyższej jakości kolekcje stworzone przez światowych projektantów mody.

20. Zobacz miasto z lotu ptaka, ze szczytu Wieży Kairskiej na wyspie Zamalek. Z wysokości 187 metrów można podziwiać przepiękną panoramę miasta. Jak na dłoni widać kontrast między współczesnymi i starożytnymi dzielnicami Kairu.

21. Wzbogać swój album zdjęciami tradycyjnych i współczesnych krajobrazów Egiptu. Można je dostać w sklepach Lehnert & Landrock albo Om el Donia w centrum Kairu.

22. Zmierz poziom wody Nilu za pomocą nilometru w Kairze. Ten przyrząd pomiarowy powstał w IX w. n.e. Inny nilometr, znajdujący się w centralnym odcinku rzeki, w Asuanie (przed I kataraktą), służył niegdyś do ostrzegania regionów położonych bardziej na północ przed wylewami Nilu.

23. Przejdź się po parku Al Azhar w centrum islamskiej części Kairu. Ten park jest największym terenem zielonym, jaki powstał w Kairze w ciągu ostatniego stulecia. Znajdują się w nim: plac zabaw dla dzieci, muzeum i restauracja na wzgórzu.

24. Wpadnij na przekąskę do kawiarni Groppi’s, którą w 1909 r. otworzył pewien Szwajcar — producent czekolady. Począwszy od 1920 r., kiedy zmieniono wystrój wnętrza kawiarni, wprowadzając styl art deco, jest to jedno z najmodniejszych miejsc, w których można napić się kawy i skosztować smacznych ciastek.

25. Przeczytaj „Trylogię kairską” Naguiba Mahfouza — najbardziej znane dzieło ulubieńca Egiptu, zdobywcy literackiej Nagrody Nobla. To fascynująca opowieść na każdy czas i każde 100 powodów, aby odwiedzić Egipt 3 miejsce — ale szczególnie ciekawa staje się wówczas, gdy jest czytana podczas zwiedzania ulic i zaułków miasta, w których rozgrywa się akcja powieści.

26. Jeżeli chcesz wybrać się na plażę i zostawić na chwilę Kair, polecamy jednodniową wycieczkę do Ejn Sochna, miejscowości położonej zaledwie o kilka godzin drogi od stolicy Egiptu. Po uiszczeniu stawki dziennej można tam skorzystać z plaż i basenów przy zespołach hotelowych Stella di Mare czy Best Western Marina Wadi El Dome.

27. Zobacz przewróconego kolosa — posąg Ramzesa II w Memfis, na obrzeżach Kairu. Ten dziesięciometrowy monument nigdy nie został ukończony, o czym świadczy brak stóp. Aby uchronić zabytek przed zniszczeniem, zbudowano wokół niego muzeum. Aleksandria i wybrzeże Morza Śródziemnego

28. Zwiedź Bibliotekę Aleksandryjską (łac. Bibliotheca Alexandrina). Została ona odbudowana od podstaw i skomputeryzowana. Obecnie ten nowy cud architektury może pomieścić 800 milionów książek.

29. Skosztuj grillowanej ryby w Aleksandrii, w jednej z wielu restauracji serwujących znakomicie przyrządzone owoce morza.

30. Wybierz się na wycieczkę do wnętrza katakumb Kom asz-Szugafa w Aleksandrii. W trzykondygnacyjnych katakumbach, zbudowanych w II w. n.e., jest wiele korytarzy prowadzących do „komnat”, w których znajduje się ponad 300 mniejszych pomieszczeń zwanych „loculi”.

31. Zwiedź fort Kaitbeja w Aleksandrii. Ten położony nad brzegiem Morza Śródziemnego fort został zbudowany przez Kaitbeja, który rządził Egiptem pod koniec XV w. Znajduje się tu najstarszy meczet w Aleksandrii.

32. Zobacz rzymski amfiteatr w Aleksandrii, zbudowany w IV w. n.e. Dawniej w tym otwartym amfiteatrze, który mógł pomieścić 800 osób, odbywały się przedstawienia i koncerty.

33. Przejdź się po falochronie w Aleksandrii. To jedno z ulubionych miejsc spacerów miejscowej ludności i turystów. Można tam zobaczyć rybaków wracających z połowu, zjeść lody i inne smakołyki sprzedawane przez miejscowych kupców oraz przez długie godziny podziwiać widoki.

34. Wybierz się na koncert w Aleksandrii do Opery Aleksandryjskiej, gdzie regularnie odbywają się koncerty.

35. Na północnym wybrzeżu, na wschód od Aleksandrii, znajduje się miasto Rosetta. To tutaj w 1799 r. znaleziono słynny kamień z Rosetty, dzięki któremu francuski egiptolog Jean François Champollion odszyfrował hieroglify. Górny Egip

Recent Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *